Arrival (2016) Nam-ı diğer “Geliş”

Sabah uyanamamış, etrafında ne gariplikler döndüğünün farkına varamayan dikkatsiz dİlbilimci Dr. Louise Banks (Amy Adams) ders vermek üzere amfiye gelir. Sokaklar bomboştur. Üniversitede olan üç beş kişi de pürdikkat haberleri izlemektedir. Tüm bunları garipsemeyen doktoralı meraksız bilim insanımız, en nihayetinde amfide de kimseciklerin olmadığını görünce bir tuhaflık olduğunu düşünmek aklına gelir.

Film afişinde yer alan o kabuklar var ya, işte onlar bizim hala tanımlayamadığımız uçan nesnelerimiz. Keşke tanımlayamadığımız şeyler bunlardan ibaret kalsa. Şu kadarını söyleyebilirim ki, film tamamen birşeyleri tanımlamaya çalışmakla geçiyor. İşte bu yüzden Altıncı His etkisi yaşamak istemiyorsanız spoiler yememeye gayret edin.

Bu film başlangıçtan itibaren sizi içine çekiyor. Kahramanların hissettiklerini siz de hissediyorsunuz. Onlarla birlikte merak ediyor, hayran kalıyor, korkuya kapılıyorsunuz. Yönetmen Denis Villeneuve görsellik, gizem ve duygusallık ekseninde hikayeyi ustalıkla anlatıyor.

Süperman’in sevgilisi Luis Lane rolünden tanıdığımız Amy Adams filmimizin baş rolü. Arka plandaki dostumuz da benim çok sevdiğim okçu Avenger Hawkeye’ı oynayan Jeremy Renner.

Her ikisi de gerçekten iyi iş çıkarmış. Bu film oskarlardan birkaç tanesini alabilir.

Film ödül alınca ne de olsa sonradan merak edip izleyeceksiniz. Bu yüzden en iyisi gösterimden kalkmadan izleyin derim ben.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s