Doctor Strange (2016)


Robert Downey Jr. dışında Marvel’a yeni kibirli, yetenekli, küstah bir jön; yeni bir Scherlock gerekiyordu ve buldular.

Imitation Game, Star Trek Into Darkness, Scerlock ve daha bir çok yapımda yıldızı parlayan Benedict Cumberbatch’in başrolünde olduğu senenin en iyi görsel şöleni olan Doctor Strange oldukça ilgi çekici ve sıcak bir film. Filmi Marvel’ın en sıkıcı olmayan orijin hikayesi bir nevi Harry Potter’ın olgun versiyonu olarak tanımlayabiliriz.

Film alışılagelmiş Marvel yapımlarına nazaran daha karanlık bir tonda başlıyor. İlk okarak çaresizlik hissini izleyiciye tattırıp, ardından açılan yeni kapılarla umudu taze tutuyorlar. Dr. Strange orijininde biraz daha soğuk, sıkıcı bir tipken, tıpkı Demir Adamda olduğu gibi kibirli ve ukala ama bir o kadar da cool/ sempatik bir tiplemeyle karşımıza çıkıyor.

Benedict Cumberbatch’e bu tipleme çok yakışmış. Tabi ki altından kalkıyor. Doğrusu fazlasıyla karizmatik bir anti-kahramanımız var. Ama ilerde Marvel’in amiral gemisi rolünü üstlenebilir mi, göreceğiz.

Filmin görselleri muhteşem. Farklı boyutların tasvirleri göz alıcı. Yine de film kendini yalnızca görselliğe dayamıyor.

İşin içine büyü gibi anlaşılması zor bir olgu girince hem olayları açıklamak hem de dövüş sahnelerini kurgulamak oldukça güçleşir. Yönetmen ve senaristler bu işin altından kalkmayı başarabilmişler.

Tilda Swinton kahramanımıza yeni ufuklar açan tecrübeli bir yol gösterici rolünde. Spoiler olmayacak aslında, filmlerde mentorların başına ne gelir biliyorsunuz.

Kötü adamımız ise kötülük gömleği üzerine çok yakışan aktörümüz Mads Mikkelsen. Yeterince kötü olmuş mu? Tabi ki hayır. Tanrı aşkına bu bir Marvel filmi. Asıl kötümüz ise bir çizgi film karakteri. Evet şaka yapmıyorum. İzleyenler bilir / izleyince bileceksiniz / izleyince / izleyin.

Bu kadar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s