Seyfettin Efendi ve Olağanüstü Maceraları – 3 “Tesla Silahı”

İnsanı cezbetmemesi mümkün olmayan bir kapakla satışa sunulan “Tesla Silahı” Seyfettin Efendinin en gizemli macerası. Bundan önceki “Hayırsız Ada” serüveninde “Tesla Silahı projesini başlatın” talimatı verildiği için bir sonraki hikayenin adını  da bu şekilde olacağını önceden tahmin etmiştik.

Bu macera gizem perdesinin açıldığı öykü olarak notlara geçiyor. Daha önceki iki ciltte işlenen ve insanın kanını donduran cinayetlerin arkasında bir örgüt olduğunu biliyorduk. Fakat bu örgütün böyle garip ritüeller ve bilimsel deneyler ile vampirler ve kurt adamlar yaratmasının ardındaki motivasyonu bilmiyorduk.

Devrim Kunter başarılı bir çizer olmasının yanı sıra bir hikaye yazarı olarak ustaca işlediği ana temanın zincirlerine bir halka daha geçirmeyi ustalıkla başarıyor.

Gelelim elimizde tuttuğumuz çizgi romanın teknik ve duggusal olarak irdelenmesine:

Bir çizgi romanın ilk dikkat çeken unsurunun çizimleri olduğu herkesin malumudur. Çizimlerde noir ve steampunk temasının hakkı sonuna kadar veriliyor. Kullanılan efektler, panoların ve  çizim açılarının kullanımı gerçekten şahane.

Hikayeye gelince:

Seyfettin’nin artık iyiden iyiye Scherlock’a dönüşmeye başladığını görüyoruz.Ayrıntıları yakalayarak yorumlamakta gösterdiği ustalık ve bunun çizimlerinde sinema teknikleri kullanılarak anlatımı Scherlock Holmes’un son dönem film ve dizilerinde kullanılan görselliğe çok yakındı.  Bu konuya göstereceğim tepkinin olumlu mu olumsuz mu olacağına henüz karar veremedim.

Hikayenin çözümlenme noktasına geldiğinde Seyfettin Efendinin yapmış olduğu plan bana fazlasıyla tesadüfi göründü. Yani planın herhangi bir aşaması işlelemiş olsaydı durum hakikaten yaştı.

Benim bu kitaba karşı esas tepkim şu: Neredeyse bir yıldır beklediğim cildin bir çırpıda bitip tükenmiş olması! Sanırım bu seriye fazlaca bağlanmaya başladım.

Hiç torpil geçmeden söylüyorum. Türk çizgi romanına tabi ki destek verebilirsiniz. Ama bu seriyi sadece keyif almak için kuyun. Bundan sonra yabani dergilerini inceleyeceğim. Görüşmek üzere.

2 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. Fahri kurt dedi ki:

  Murat Bey,
  Çok keyifli bir yazı olmuş. Elinize sağlık

  Liked by 1 kişi

 2. Maestro dedi ki:

  müthiş keyif aldım, heyecanla takip ediyoruz

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s