Batman “Gülen Adam”

Paralel evrenlerde Jokerin ilk kez arz- endam ettiği pek çok hikaye mevcut. Bunlardan en güzeli şüphesiz ki Chistopher Nolan’ın yönettiği Dark Night filmi. Öte yandan Tim Burton’ın Batman filmi de karakteri oldukça güzel bir şekilde ele alıyor.

Peki çizgi romanda Batman’in baş düşmanı olan Joker’in ilk kez ortaya çıkışı nasıl ve ne zaman gerçekleşti? O Joker ile günümüz Joker’inin bakış açıları arasında fark var mı? İnanın bu soruların cevabi Amerikan çizgi roman ekolünün tarihi ile paralel. Şimdi lafı uzatmadan Joker’in ilk ortaya çıkışını kısaca ele alalım.

Joker.jpg

Joker ilk olarak 1940 yılında Batman’in kendi ismiyle yayınlanan ilk sayısında ortaya çıkmış. Batman ise bir yıl önce Dedective Comics adlı çizgi romanın 27. sayısında görünmüştü.
Dedective Comics 27. sayıda, yani ilk macerasında, Batman’in peşinde olduğu katil asit havuzuna düşüyordu. Batman o zamanlar günümüzdeki karakterden çok farklıydı. Kurbanının bu akıbeti karşısında “onun gibi bir suçlunun layık olduğu son” şeklinde yorum yapmıştı.
Tabi o macerada asit havuzuna düşen o adamla Joker arasında bir bağ olduğu düşünülmemişti. Şimdi de böyle bir bağ olduğunu söylemiyorum. Ama 1988 yılında Alan Moore’un kaleminden çıkma “The Killing Joke” (Öldüren Şaka) hikayesinde akli dengesi çok da yerinde olmayan bir suçlu, benzer bir şekilde asit havuzuna düşerek tamamen çıldırıyor, beyaz tenli yeşil saçlı sosyopatımız Joker’e dönüşüyordu. Tim Burton’un Batman’inde ise zaten gangster olan bir adam, Batman’le dövüşürken kazayla asit havuzuna düşerek Joker’e dönüşüyordu.
Batman Gülen Adam hikayesinde ise Joker’in orijin hikayesi hakkında bir bilgi verilmese de, kimya fabrikasında yüzüne asit sıcrayan insanların teni beyazlıyor, kılları ise yeşilleşiyor.
Elimizde tuttuğumuz “Gülen Adam” 1940 yılındaki çizgi romanın modernize edilmiş hali. İki hikaye de birbirine paralel ilerliyor. Aşağıdaki panele dikkatlice bakın.

joker-ilk-cinayet.jpg

Burada Joker radyo yayınına korsan olarak bağlanıp şehrin ileri gelenlerinden olan bir adamın gece yarısı saat tam 12’de öleceğini söylüyor. Polisin aldığı onca önleme rağmen kurbanımız tam o saatte çıldırarak ölüyor. Gülen Adam hikayesinde de aynı şey oluyor.
Güncel ile orijinal hikaye arasındaki fark bundan sonra devreye giriyor. Orijinal hikayede Bruce bu olayları röpteşambur ve piposu eşliğinde gazeteden takip ediyor. Hatta “Joker konusunda bir şeyler yapmalıyız” diyen Robini “Daha değil” diye uyarıyor. Gördüğünüz gibi o zamanların Batman’i ile günümüzün Batman’i arasında bir hayli fark var.
Batman o zamanlar şimdiki kadar melankolik bir yapıya sahip değil. Hatta Joker Robini yakaladıktan sonra ona da ünlü zehrini enjekte etmek üzereyken son anda yetişerek Robin’i kurtaran Batman “Bugün olmaz dostum” tarzında bir şeyler söylüyor.
Elimizde tuttuğumuz “Gülen Adam” albümünde ise hikaye tıpkı Frank Miller’ın “Year One” hikayesinde olduğu gibi, hem komiser Gordon’un hem de Batman’in bakış açısından ele alınıyor.
Cinayetleri önleyemediği için, Bruce’un içi içini yiyor. Daha sert ve daha melankolik bir hale geliyor.
Joker ise daha korkutucu ve tahmin edilmez bir düşman. Batman’in ilk yılları olduğu için henüz daha genç ve tecrübesiz olduğunu da göz önüne almak lazım. Yani henüz korkuluk, Vantrolog, Çift Yüz gibi Arkham Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi kaçkını düşmanları da piyasada olmadığından, Batman’in akli dengesini yitirmiş bir rakiple ilk karşılaşması bu.
Filmleri kadar güzel olmasa da çizgi romanda Joker’in ilk ortaya çıkışını oldukça dengeli bir şekilde ele aldıllarını söyleyebilirim.
Albümün ikinci bölümünde ise Batman bu kez eski Yeşil Fener Alan Scott ile bir macerayı paylaşıyor. Bu hikayenin de çizim ve konu olarak oldukça güzel olduğunu söylemeliyim.
Sonuç olarak kolleksiyonunuza katmak için güzel bir albüm.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s