A’mak-ı Hayal

Mustafa Ahmet Kara’nın çizdiği bu eser Filibeli Ahmet Hilmi’nin varlık felsefesine dair sorularını ve tasavvuf felsefesini içeren yanıtlarını ele alıyor.

Mekteb-i Sultani (Galatasaray Lisesi) mezunu Şehbanderzade Filibeli Ahmet Hilmi mecazi anlamda değil, gerçek anlamda Fizan’a kadar gitmiş. Daha doğrusu sürülmüş. Sürüldüğü her yerde tasavvuf felsefesine dair yeni şeyler öğrenmiş. Aslında kendi iç dünyasına doğru keşifler yapmış.

Öteden beri tasavvuf felsefesinin İslam medeniyetinin önemli bir parçası olsa da, bunun ötesinde Hint, İran ve Antik Yunan felsefesi köklerinden beslendiği bilinir. 

Çizer Mustafa Ahmet Kara daha çok Avrupa çizgi romanından etkilendiğini söylese de ben çizim tarzını daha çok animasyon filmlerine özellikle Disney’in Pocahontas ve Hercules animasyonlarında kullandığı tekniğe yakın buldum.

Çizer Yabani Dergi için de iç kapak ve illüstrasyon çizimleri yapıyor. Özellikle gayb aleminde geçen tasvirlerin başarılı olduğunu söylemeliyim. Çizer daha sonra Yabani Dergide de benzeri konuları ele almış, Tengri ve İnanna’yı çizmişti.

Puslu Kıtalar Atlası’ndan sonra ikinci defa bir Türk Edebiyat eseri çizgi romana uyarlanıyor. Umarım yakında ikinci cildi de raflarda yerini alır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s