Split (Parçalanmış)

Night Shyamalan’dan, yine farklı bir senaryoya sahip ilginç bir psiko-gerilim film. Açıkçası bana göre The Sixth Sence’ten (Altıncı His) sonra kimilerine göre de Unbreakable’dan (Ölümsüz) sonra yönetmenin en dişe dokunur filmi.

Split, kişilik bölünmeleri yaşayan ve bu konuda psikolojik tedavi gören bir adamın henüz ergenlik çağındaki üç kızı gündüz vakti bir alışveriş merkezinin bahçesinden kaçırmasını ve sığınak benzeri bir bodrum katında alıkoymasını konu alıyor. Bu çerçevede baktığımızda filmin normal gözüken senaryosu başroldeki karakterimiz Kevin’ın 23 farklı karakteri bünyesinde barındırdığını öğrenince (gerçi film boyunca biz bunların 6-7 tanesini görebiliyoruz) ilgi çekici hatta eğlenceli bir hal alıyor.  Aslında filmin başarılı olmasında en kilit nokta bu karakterlerin nasıl oynanacağıdır ve J. Mcavoy bunun altından kanımca çok başarılı bir şekilde kalkmayı başarmış.

Her ne kadar ilk cümlemde filmin türünden gerilim diye bahsetsem de, filmin son bölümlerine kadar “bunun neresinde gerilim var” diyeceksiniz muhtemelen. Hakikaten de film uzunca bir süre düşük tempoda ama ilgi çekici ve merak uyandırıcı bir şekilde ilerliyor ve gerilmek bir yana en ufak heyecan bile duymuyorsunuz. Ancak son bölüme gelindiğinde Kevin’da film boyunca görmediğimiz ama kendisinin ortaya çıkarmaya hazırlandığı karakterin ortaya çıkmasıyla film türünü buluyor ve yönetmeninin Shyamalan olduğunu hatırlatıyor.

Genel olarak Split öyle çok güzel ve mutlaka izlenmesi gereken bir film değil; ancak farklı bir film ve türü sevenleri memnun edeceğini söyleyebilirim. 

İyi seyirler diliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s