Justice League (2017)

Justice League filmi gösterime gireli iki hahtadan daha fazla oldu, yine de eksik kalmayalım diye incelememizi yetiştirdik.

Yönetmen Zack Snyder, man of steel (çelik adam) filmi ile DC extended univers’e (DC genişletilmiş evreni) açılış yaptıktan sonra “Batman v Superman down of Justice” filmi ile bir takım eleştiri oklarının kendi üzerine çevrilmesine engel olamamıştı. Batman v Superman çok ahım şahım  değildi ama en azından DC’nin en sağlam triosunu (Batman, Superman, Wonder Woman) bir araya getirdiği için ve tabi Zack Snyder imzali görselleri sayesinde izlenmeye değerdi.

Daha sonra gösterime giren ve Türkçeye “Gerçek Kötüler” alarak çevrilen “Suicide Squad” filmi için ne yazık ki aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Vasat kelimesini vücut bulmuş hali olan film. Daha yola yeni çıkmış bir aracın kaza yapması şeklinde ele alınabilir.

Neyse ki ardından çıkan Wonder Woman filmi ile DC hayranlarının sevindirirken DC sinematik evreni için hala umut besleyebileceğimiz mesajını da biz izleyicilere vermiş oldu.

Bir çok geek’in de bildiği üzere bu film prodüksiyon aşamasında gerçekleşen büyük zorluklar altında çekildi. Yönetmen Zack Snyder’in kızının maalesef intihar etmesi sonrasında yönetmenliğe devam edememesi ve Avengers filmleri ve Firefly dizisinden bildiğimiz Joss Whedon’un filmin başına geçmesi ile yeniden yazımlar ve yeniden çekimler sonrasında film tamamlanabildi. Yeniden çekimler esnasında görevimiz tehlike 6 filminin çekiminde olan ve Superman rolünü üstlenen Henry Cavill’in bıyıklı fotoğrafları paylaşılmıştı. Henry cavil’in bıyıkları kesilemediği için o işi de bilgisayar (CGI) ile yapmak zorunda kaldılar.

Bir de yapımcılar arasında adı geçen X-Men Last Stand felaketinden tanıdığınız Bratt Ratner’in tacizci çıkması ve Gal Gadot’un (Wonder Woman) bu durumu tepki göstermesi açıkça son darbe oldu.

Peki bütün bunlara rağmen Justice league nasıldı? Aslında benim tahminimden çok daha iyiydi. Ama film “çok” sıfatını hak etmiyor. Şöyle söylemeliyim “iyiydi”. Yani DC hayranıysanız ve çizgi roman uyarlamalarını seviyorsanız. Bu filmden oldukça keyif alarak çıkacaksınız. Eğer değilseniz, açıkçası izlemekten pişman olmayacağınız güzel bir film izlemiş olacaksınız.

justice league tam kadro

Bildiğiniz gibi Adalet Birliği DC’nin en muhteşem kahramanlarını bir araya getiriyor Batman, Flash, Cyborg, Wonder Woman ve Aquaman, Steppenwolfa karşı savaşmak için birleşiyorlar. Sonra dövemedikleri için Superman’i hayata döndürüyorlar. Gerisini spoiler olmaması adına yazamam. Yine de biliyorsunuz ki süper kahraman filmlerinin bir formülü vardır. Bu film de o formülü harfiyen uyguluyor. Başarılı da oluyor. Ama türe ve seriye yeni karakterler katmaktan başka bir yenilik getirdiğini de söylememiz mümkün değil.

Şimdi karakterlere gelelim:

diana  Wonder Woman / Diana Prince (Gal Gadot)

En çok ön plana çıkan ve yıldızı parlaya karakter Wonder Woman oluyor. Justice league içindeki en güçlü ve en güvenilir karakter olan Wonder Woman rolü ile diğer kahramanların da kendisine aşık olduğu harika bir kadını canlandırıyor Gal Gadot.

batman   Batman / Bruce Wayne (Ben Affleck)

DC evreninin en sağlam yapı taşlarından biri olan, filmleri, animasyonları ve çizgi romanları en iyi yazılmış, çizilmiş ve çekilmiş olan anti-kahramanımız Batman ise bu filmde fazlasıyla babacan bir rolle karşımıza çıkıyor. Bana çok karakter dışı gelse de Ben Affleck’in canlandırdığı Batman’i yeniden izlemek keyifliydi.

Gelelim bu film ile ilk kez karşımıza çıkan üçlüye.

barry  Flash / Barry Alen (Ezra Miller)

Ezra Miller tarafından canlandırılan Flash karakteri DC çizgiroman karakterlerinden tanıdığımız Barry Allen ile Wally West karışımı olarak karşımıza çıkıyor. Bana kalırsa yeni çıkan kahramanlar arasında en iyisiydi diyebilirim.

arthurcurry   Aquaman / Arthur Curry (Jason Mamoa)

Gelelim Game Of Thorens’tan tanıdığımız Jason Mamoa’nın canlandırdığı Aquaman’e. Bana kalırsa gerek güç olarak gerekse ekran süresi olarak en çok hakkı yenen karakter Aquaman olmuş. Sadece bir sahnede kendisine sempati duymamızı sağlayan Aquaman hakkında filmde çok az şey öğreniyoruz.

cyberg   Cyborg / Victor Stone (Ray Fisher)

Filmde en çok hakkı yenen benim de fazla ilgimi çekmeyen Cyborg karakteri için de aynı şeyleri söyleyebiliriz.

steppenwolf  Steppenwolf (Ciaran Hinds)

Son olarak filmin görselleri ve müziklerine değinerek yazıyı tamamlamak istiyorum. Filmin Zack Snyder’in imzası olan görselleri çok çok güzeldi. Örneğin Aquaman’in batan teknede ortaya çıktığı sahne. Ancak bunun dışında bilgisayar efektleri kendini çok belli ediyordu. Playsitation 3 (bakın 4 diyemiyorum) oyunu gibiydi. Özellikle düşmanımız Steppenwolf. Tam bir konsol oyunu düşmanıydı.

Müzikleri ise güzeldi. Her karakter için  ayrı tema müziği kullanmışlar. Çok da şahane olmuş. En güzeli de Superman için kullanılan John Williams imzalı ikonik Superman Theme idi.

clark   Superman / Clark Kent (Henry Cavill)

Derken Superman’den bahsetmediğimi hatırladım. Superman fazlasıyla iyiydi. O ortaya çıktıktan sonra inanın filmin kalitesi birden artıyordu. Hatta bir sahnesi var ki …

Neyse söylemeyeceğim…

Gidin izleyin bence.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s